• BS
  • UBER FreeRide
  • gplus2
  • facebook
  • rss
Monday, 20 February 2012 15:54

Kiből lehet személyi stylist? #stylist #divat #karrier #szemes nóra

style

Ma már mindenki személyi stylist akar lenni, nem csak Becky Bloomwood, mert a personal shopperség mondjuk ki, cool. De csak akkor vágj bele, ha van benned elegendő kitartás, empátia és legfőképp stílusérzék.




Szemes Nórával beszélgettünk a szakmában töltött öt évéről, arról, hogy miért választotta ezt a munkát, mik a céljai, hogyan lett ismert és elismert név. 

Portre_cikk


Sz.N.:  
'Nem hagyományos úton indult a személyi stylist karrierem, vagyis nem tanultam ezt a szakmát a hivatalosan vett értelemben. Kint voltam éppen a Fülöp-szigeteken, megbetegedtem – semmi extrém trópusi betegségre ne gondoljatok, a világ más részein éppúgy össze lehet szedni tüszős mandulagyulladást, mint itthon – és a kényszerpihenő alatt tévéztem. Itt botlottam az első igazán érdekes átalakítós műsorba és arra gondoltam, ez tök jó, de itthon miért nincs olyan, hogy valakit elkísérnek vásárolni és segítenek kiválasztani vagy átalakítani a ruhatárukat. Már tinédzser korom óta imádok vásárolni, csak senki nem bírta a tempómat, azt, hogy én egyhuzamban 6-8 órát képes vagyok mászkálni a városban, üzletről üzletre. És mikor megláttam ezt a műsort, arra gondoltam, de jó, hogy van, akinek pont ilyen segítségre van szüksége, ebben akár jó is lehetnék.

De ettől persze még nem lesz valakiből stylist...

Sz.N.: - Mikor elkezdtem komolyan csinálni, 2007 környékén, akkor éppen egy modellügynökségen dolgoztam, emellett pedig egy tini magazin stylistja voltam, szóval azért nem voltam teljesen szakmaidegen, csak a személyi styling területén nem próbáltam még ki magam. Az tetszett ebben a dologban, hogy úgy választhattam ruhát az embereknek, hogy a mindennapi életükben volt szükségük a segítségemre, amitől sokkal valósabbnak éreztem a stylist munkát. Azonnali és pozitív visszacsatolást kaptam és kapok, hogy „de jó, tök jól nézek ki, nem is gondoltam volna, hogy megveszek egy ilyen ruhát, pedig milyen jól áll. Annak is örülök, mikor felhívnak, hogy elmeséljék, megdicsérte őket a férjük, a kollegáik, hogy jól érzik magukat, amikor kinyitják reggel a szekrényt és tudnak válogatni. 


Eltartott egy-két évig, amíg igazán belendült. Az első időkben havonta pár emberrel kezdtem el foglalkozni a munka mellett. Aminek örülök, hogy sokan ezek közülük visszatérő ügyfeleim lettek. Szerencse, hogy komolyan dokumentálok minden ügyfelet, mert egyébként nehéz lenne visszaemlékezni 4 évvel ezelőtti dolgokra.

Évről évre egyre többen akarnak személyi stylistok lenni és ez egy olyan szakma szerintem, aminél nem is annyira szükséges az iskolai előképzés. Sokkal fontosabb a stílusérzék, a jó kommunikációs készség, az empátia és az emberismeret. Tulajdonképpen egyszerre vagy stílustanácsadó és jó barát. És amellett, hogy sok mindent meg kell tudnod az ügyfeledről, hogy jól menjen a közös munka, már az elejétől oda kell figyelned rengeteg dologra magaddal kapcsolatban is, hogy megbízzanak benned.

Nehéz, mert van olyan ügyfelem, aki nagyon csinos, magas sarkúban, szoknyában járó hölgy, csak mondjuk, nem mer színeket hordani, mert nem tudja, mi állna jól neki és van olyan, aki a sportos fazonból akar nőiesebb vizekre evezni. Nehéz úgy kiválasztani a szettemet, hogy mindig tetsszen annak, akivel találkozom, és közben olyan képet sugározzak, amit el tud fogadni, ha arra gondol, hogy „áhá, tehát én is így fogok kinézni”, mikor nyilvánvalóan mindenkinek az egyéni igényeihez választjuk ki a ruhatárát, aminek nem sok köze van ahhoz, hogy én hogyan öltözöm.

Az a tapasztalatom, hogy általában olyan 100-150 ezer forintot költenek az emberek, ez persze egy-két szezonnyi ruhát jelent, őszi-télit vagy tavaszi-nyárit. Változó, hogy ebből mennyi ruha jön ki, nyilván meghatározza, hogy hova megyünk vásárolni. Egy turkálóban mondjuk, ahol 2000 Ft az átlag darabár, ott sokkal többet lehet vásárolni, míg egy H&M-ben, az átlag darabár 6 ezer forintos, itt ugyanebből az összegből már harmadannyi ruhához jutsz. De van olyan is, akivel egy darabért adunk ki 10-20 ezer Ft-ot, így könnyen el lehet költeni egy nap alatt akár 5-600 000 Ft-ot is.

Egyelőre nem tervezek tévés karriert, de ki tudja, mit hoz az élet - csak publicitást és pletykamagazin címlapokat nem szeretnék magamról - nevet. - A múltkor is mentem az utcán és arra gondoltam, remélem, most senki ismerőssel nem találkozom, mert el se hinnék, hogy stylist vagyok. Ha a tévében szerepelnék, esélyem se lenne megúszni az ilyeneket – nevet. - Inkább más területen próbálom ki magam. Elkezdtem céges előadásokat, stílustréningeket tartani, amiről úgy vettem észre, hogy nagyon hasznosnak bizonyulnak. Ezzel kicsit változatosabb is lesz a megszokott személyi stylist munka, és néha persze elvállalok fotós és tévés styling munkákat is, portréfotózásokat, céges image fotózásokat.

Abszolút pozitív vagyok a jövőt tekintve, máshogy nem is érdemes élni."

 

 

forrás:fashionfairies.blog.hu

Festival

Recommended by yuppi.hu

Legtöbbet olvasott